دستگاه تیرچه صنعتی استاندارد

دستگاه تیرچه استاندارد، دستگاهی است که فرآیند ساخت خرپای تیرچه را مکانیزه می‌کند. به تیرهایی که خرپاهای آنها با جوش نقطه‌ای تولید می‌شود، تیرچه‌های استاندارد صنعتی می‌گویند. تیرچه‌های  استاندارد از نظر ظاهری، مثلثی یا چهار ضلعی هستند. شکل گیری اجزای این تیرها مستقیم بوده و در این جهت منحنی وجود ندارد. اجزای تیرچه صنعتی توسط لولا به یکدیگر متصل می‌شوند.

از تیرچه‌های صنعتی برای تامین مقاومت سازه‌ها و ایفای نقش ستون‌ها استفاده می‌شود. در این سقف‌ها بلوک‌ها به صورت قالب‌های بتنی بر روی تیرها قرار گرفته و سازه‌ای T شکل را تشکیل می‌دهند. در این سقف‌ها که به سقف‌های تیرچه بلوک معروف هستند، تیرچه مهم‌ترین قسمتی است که در فرآیند ساخت آن استفاده می‌شود.

مشخصات دستگاه تیرچه استاندارد

تیرچه شبکه‌ای متشکل از میله‌های کششی است. که به صورت زیگزاگ به صورت فونداسیون به یکدیگر جوش داده شده. و بدین ترتیب پایداری لازم را برای تحمل بار به عنوان باربر فراهم می‌کند. با توجه به نقش اساسی و مهم تیرچه خرپایی در مقاومت ساختمان باید نهایت دقت را در ساخت این قطعه به کار برد. دستگاه تیرچه استاندارد دارای ویژگی‌های زیر است:

·     دستگاه تولید تیرچه استاندارد  با ارتفاع قابل تنظیم

·        سرعت بالا در تولید تیرچه صنعتی

·        قابلیت کشش میلگرد، برش میلگرد در هر اندازه، صاف کردن میلگرد، جوش مقاومتی (نقطه جوش) و تست جوش برای اطمینان

·        قابل برنامه‌ریزی برای تولید تیرهایی با عرض و تعداد دلخواه

·        امکان کنترل کامل دستگاه خرپای تیر با PLC

 

مزیت استفاده از دستگاه تیرچه استاندارد در تولید تیرچه

·        کاهش وزن سازه نهایی تولید شده

·        کاهش هزینه نهایی تولید تیرچه

·        ذخیره سازی آسان تیرها در تناژ بالا

·        امکان صادرات تیرچه

·        کاهش مصرف مواد مختلف

·        تولید میلگرد فوقانی و تحتانی تیرآهن به صورت یکپارچه

·        تولید سقف سبک به این روش

·        صرفه جویی در زمان تولید

·        صرفه جویی در فضای تولید

·        بدون لرزش سقف تولید شده

·        افزایش کیفیت محصول نهایی نسبت به قیمت آن

·        قابلیت تولید انبوه تیرآهن صنعتی

·        رفع عیوب از طریق نصب میلگردهای تقویت کننده مجهز به جوش نقطه ای

کنترل کیفیت محصول خروجی در هر مرحله

به دلیل استفاده از نیروی انسانی، روش‌های سنتی در معرض خطاهای انسانی قرار دارند و این خطاها قابل اجتناب نیست؛ در حالی که در روش‌های صنعتی واستاندارد تولید با استفاده از ماشین‌ها انجام می‌شود و این خطاها از بین رفته است.

در روش سنتی از جوشکاری قوس الکتریکی برای جوش دادن قطعات مختلف و اتصال آرماتورها به سطوح استفاده می‌شد و خروجی تولید شده، شکننده بود. در صورتی که در تولید تیرچه استاندارد از سیستم جوش نقطه ای استفاده می‌شود و عیب مذکور از این طریق رفع شده است؛ به همین دلیل استفاده از تیرچه سنتی در اکثر نقاط کشور ممنوع شده است.

با تولید تیرچه با روش تولید سنتی، ناخالصی‌ها در مراحل مختلف وارد می‌شدند.  این امر باعث کاهش ضخامت آرماتورها و کاهش کیفیت فولاد متصل شده می‌شد. به دلیل این نقص، تیرچه تولید شده مقاومت خوبی در برابر تنش‌های مختلف ندارد. و برای رفع این مشکل از سیستم جوش نقطه‌ای با آرماتورهای پرس استفاده کرده‌اند.

کلام پایانی

دستگاه تیرچه استاندارد با بهره‌گیری از تکنولوژی باعث افزایش سرعت تولید و افزایش کیفیت تیرچه شده است که به همین دلیل استفاده از این دستگاه در سراسر کشور برای تولید تیرچه رواج یافته است.

آزمون صنعت برترین تولید کننده دستگاه تیرچه صنعتی در ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *