دستگاه تیرچه صنعتی

امروزه در صنعت ساختمان سازی یکی از پرکاربردترین محصولات و مصالح تیرچه بوده که در مدل‌های مختلف می‌باشند. در گذشته به وسیله‌ دست و روش سنتی تولید می‌شد اما امروزه با ورود دستگاه تیرچه ساز به صورت ماشینی و صنعتی تولید می‌شود. در واقع دستگاهی که به صورت صنعتی و اتوماتیک تولید می‌کند دستگاه تیرچه صنعتی می‌گویند که با توجه به کارایی و ویژگی‌های آن در مدل‌های مختلفی عرضه شده است. استفاده از دستگاه تیرچه صنعتی از ارجحیت برخوردار است. برای آشنایی با دستگاه تیرچه صنعتی و مشخصات این محصول در ادامه با ما همراه باشید.

مشخصات دستگاه تیرچه صنعتی

تمام فرایندهای تولید در این دستگاه با باز کردن میلگردها از رول باز کن، زیگزاگ کردن، صاف کردن میلگردها، جوش میلگردها، انداختن در میز محصول و برش محصول توسط ماشین و به صورت کاملاً اتوماتیک انجام می‌شود و تنها کنترل دستگاه تیرچه به وسیله اپراتور صورت می‌گیرد که تعداد خرپای مورد نظر و طول قالب‌ها را در پنل دستگاه تنظیم می‌کند. از دیگر مشخصات و ویژگی‌های این دستگاه می توان به سرعت بالای تولید خرپای تیرچه صنعتی، برش میلگرد در اندازه‌های مختلف، قابلیت کشش میلگرد، جوش مقاومتی، تست جوش برای اطمینان، قابلیت برنامه ریزی دستگاه جهت تولید تیرچه با عرض و تعداد دلخواه اشاره کرد؛ همچنین این دستگاه صفحه نمایشگر لمسی برای مشاهده عیب یا نقص در سیستم دارد و از دو زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می‌کند.

مزیت و کاربرد دستگاه تیرچه صنعتی

دستگاه تیرچه صنعتی در تولید انواع تیرچه‌ها در طول و عرض دلخواه کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان سازی دارد. استفاده از این دستگاه در تولید تیرچه که سبب کاهش هزینه‌های جانبی و اتلاف دورریز میلگرد و سایر مصالح می‌شود. همچنین باعث افزایش بهره وری و تولید و ارتقا سطح کیفیت تیرچه و افزایش مقاومت آن شده است. این دستگاه به راحتی قابل آموزش به افراد و دارای سیستم عیب‌یابی است. که در صورت وجود ایراد در دستگاه به شما گزارش می‌دهد.

صنعت ساختمان سازی از صنایع مهم در کشور است که باید در تولید محصولات آن نهایت دقت و کیفیت بکار گرفته شود. دستگاه تیرچه صنعتی در راستای تولید انواع تیرچه و خرپا با مقاومت بالا و وزن کم در خطوط تولید تیرچه بکار گرفته شده است. تیرچه صنعتی با وزن کم و مقاومت بالایی که دارند از وارد آمدن فشار به ساختمان و بار اضافی بر روی آن جلوگیری می‌کند.

محاسبه قیمت تیرچه

یک نکته مهم که باید در مورد آن بدانید این است که تیرچه ها برحسب «متر مربع» هستند که در اصطلاح بازار به «قیمت کامل سقف» معروف است. این محصول را به متر طول هم عرضه می کنند اما به هیچ وجه به عنوان وزن و به کیلو خرید و فروش نمی شود. چرا که چند ایراد در این مورد وجود دارد ؛ اول از همه این که کارفرما نمی داند که وزن هر تیرچه چند کیلو است و هر متر چند کیلو وزن دارد. دوم این که اگر این محصول به کیلو فروخته شود راه تقلب در آن باز خواهد بود به گونه ای که برای بیشتر شدن وزن و سود بیشتر از فولاد نامرغوب مثل فولاد پرسی، نرمال یا پرتی استفاده می کنند که در بازار قیمت کمی دارد اما وزن زیادی دارد و در تیرچه ها به کار می برند.

نکات مهم محاسبات سقف تیرچه بلوک

جهت اجرای سقف بتنی از تیرچه به عنوان عضو باربر و پرکننده های مختلفی مانند بلوک توخالی بتنی، بلوک سفالی، بلوک یونولیتی و … استفاده می شود.
اجرای کامل سقف های بتنی شامل تهیه مصالح لازم، تیرچه و بلوک گذاری؛ تراز کردن، شمع بندی، داربست، قالب بندی، بتن ریزی و نگهداری از آن، باز کردن قالب ها و مانند آن است.
میلگرد های مصرفی در تمام قسمت های اجرای سقف به طور جداگانه از بخش کارهای فولادی با میلگرد محاسبه می گردد.
هرگاه تکیه گاه تیرچه، تیرهای ساده یا مرکب فلزی یا دیوارهای باربر بنایی باشد. اندازه گیری بر مبنای سطح کامل سقف اجرا شده صورت می گیرد. و مرز مبنا برای اندازه گیری سقف، جدار خارجی بتن سقف است.
هرگاه تکیه گاه تیرچه، تیر یا دیوار بتنی باشد، مرز مبنا برای اندازه گیری سقف، جدار داخلی تیر یا دیوار بتنی است.

کلام پایانی

امروزه ساختمان سازی در کشور یکی از صنایع گسترده و محبوب است. که تولید محصولات آن به روش سنتی جواب نمی‌دهد. فعالان در عرصه صنعت ساختمان برای افزایش تولید محصول اساسی و مهم تیرچه آن را به صورت صنعتی و با استفاده از دستگاه تیرچه صنعتی تولید می‌کنند تا هم راندمان کار بالا رفته و هم کیفیت محصول افزوده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *